Speta publicata la data 9.06.2015

Referitor la: Alte materii

Domeniu:

01 Aparate de marcat electronice fiscale (AMEF)

Subdomeniu:

Diverse

Scurta descriere:

Afişarea anunţului de atenţionare-instituţii de cult

Intrebare

Instituţiile de cult sunt obligate sa afiseze anunţul de atenţionare a clienţilor la locurile de vânzare a obiectelor de cult ?


Raspuns

O.M.F.P. nr.159/2015 reglementeaza faptul ca operatorii economici care au obligaţia, potrivit legii, de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale afişează anunţul de atentionare a clientilor la locul de amplasare a aparatelor de marcat electronice fiscale.
Potrivit art.2 lit.g din O.U.G. nr.28/1999, republicata, se excepteaza de la obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, instituţiile de cult care efectueaza încasări din vânzarea obiectelor de cult şi serviciile religioase.
Având în vedere cele de mai sus, instituţiile de cult care realizeaza incasari din vinzarea obiectelor de cult nu au obligatia sa afiseze anunţul de atenţionare a clienţilor la locurile de vânzare a obiectelor de cult .


Baza legala


Ordinul ministrului finantelor publice nr 159 / 2015 articolul 1
Ordonanta de urgenta a guvernului nr 28 / 1999 articolul 2 lit.g