Speta publicata la data 26.10.2015

Referitor la: Alte materii

Domeniu:

01 Aparate de marcat electronice fiscale (AMEF)

Subdomeniu:

Diverse

Scurta descriere:

Inlocuire AMEF a distribuitorilor autorizati / a unitatilor acreditate

Intrebare

Un distribuitor autorizat sau o unitate acreditata are obligatia inlocuirii aparatelor de marcat electronice fiscale utilizate in activitatea proprie pentru care acesta/aceasta a fost acreditat/acreditata sa efectueze service la acel tip de aparat?


Raspuns

Potrivit art. 5 alin. (8) din O.U.G. nr. 28/1999 distribuitorii autorizaţi, precum şi unităţile din reţeaua acestora acreditate pentru a efectua service la aparate de marcat electronice fiscale nu pot avea calitatea de utilizatori ai respectivelor aparate.
Se interzice expres atat distribuitorilor autorizaţi cat si unităţilor din reţeaua acestora acreditate pentru a efectua service la aparatele de marcat electronice fiscale pentru care au obtinut dreptul de distributie, respectiv de service, potrivit legii.
In concluzie, un distribuitor autorizat sau o unitate acreditata are obligatia de a inlocui aparatele pe care le utilizeaza in activitatea proprie cu alte tipuri/modele pentru care nu a fost acreditat/acreditata sa efectueze service.


Baza legala


Ordonanta de urgenta a guvernului nr 28 / 1999 articolul 5 alin. (8)